Урок "Учитель року 2018"
Урок української мови 8 клас
Тема: Речення двоскладні й
односкладні.
Мета:
поглибити знання восьмикласників про будову речення, його граматичну основу;
дати поняття односкладних і двоскладних речень та навчити їх розрізняти й
порівнювати; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль простих і
складних речень у текстах; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної
розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння
моделювати двоскладні й односкладні, прості й складні речення відповідно до
мети й обставин спілкування; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу сприяти поглибленню знань восьмикласників про історію
своєї країни та її видатних діячів.
Тип
уроку: нестандартний урок-дизайн.
Обладнання:
мультимедійна презентація «Односкладні та двоскладні речення», інтерактивна
дошка, підручник, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми, мети й
завдань уроку
III. Актуалізація опорних знань
учнів
Перевірка домашнього завдання
Бесіда за питаннями
Колективна робота з текстом (з елементами
аналізу)
► Прочитати текст. Пригадати з
уроків історії про вчинки Івана Мазепи, що стали важливою сторінкою в історії
України. Сформулювати тему й основну думку тексту.
ІВАН МАЗЕПА
Іван Мазепа – один із
найславніших гетьманів України. Він
народився 20 березня 1632 року в Мазепинцях на Київщині. Походив із
старовинного українського роду Мазеп. Батько Мазепи, Степан, був розумний та
освічений чоловік і свого сина, Івана, виховав освіченою людиною.
Спершу вчився Іван удома і,
маючи дванадцять літ, складав вірші латинською мовою. Згодом учився в Полоцьку
у вищій школі й уже в 16 років пішов на Січ учитися військового ремесла. Служив
при козацькім війську за Хмельницького. За хоробрість і розум полюбили його всі
козаки, а гетьман Хмельницький радив його батькові послати Івана ще
продовжувати навчання за кордоном.
Згодом козаки вибрали
гетьманом Івана Мазепу. По-перше, Мазепа був тоді найбільш освічений між
старшиною, а по-друге, усі знали, що хоча він і з царем живе в приязні, але над
усе любить Україну, то й буде їй вірно служити.
І не помилився Іван Мазепа,
ставши гетьманом, почав щиро думати над тим, щоб визволити Україну з-під
залежності всіх сусідів.
Іван Мазепа старався впорядкувати край і піднести його освіту.
Побудував багато шкіл і церков власним коштом. Для Київської академії було
збудовано новий величавий будинок на три поверхи. Такої школи і в Московщині в
ті часи не було.
Мазепа прагнув того, щоб Україна була вільною
державою! (За А. Лотоцьким).
► Використовуючи подане
висловлювання і власні знання, розгорнути зміст останнього речення.
► Усно схарактеризувати речення
в тексті за наявністю головних і другорядних членів.
► Зробити синтаксичний розбір
виділеного речення.
IV. Сприймання й усвідомлення
учнями нового матеріалу
► Розглянути схему й поміркувати
над реченням як основною синтаксичною одиницею, його роль, ознаки, види та
структуру.
Коментар учителя. Речення як
синтаксична одиниця складається з однієї, двох і більше граматичних основ. За
характером граматичних основ речення бувають двоскладні й односкладні.
Двоскладні речення мають підмет і присудок: До
тебе завше я душею лину (3. Кучерява). Односкладні речення мають лише один
головний член речення у формі підмета або присудка: І закружляю, мов полова, у
круговерті світовій (В. Базилевський).
За структурою речення поділяються на прості й
складні. Прості речення мають одну граматичну основу: Люблю я пісню солов’їну
(А. Загрудний). Складні речення мають дві або більше граматичних основ, що
становлять одне смислове і граматичне ціле: Українська мова мене не тільки
вабить як письменника, вона дивує й захоплює (В. Шевчук).
Речення, що складається лише з головних членів,
називається не-поширеним: Є шлях. Я тривожуся (М. Братан).
Речення, у якому є другорядні члени, називається
поширеним: Українська мова живе в прекрасних піснях твого народу (В.
Сухомлинський).
Речення бувають повними і неповними. Повні — це
такі речення, у яких наявні всі члени речення: По садах пустинних їде гордовито
осінь жовтокоса на баскім коні (В. Сосюра). Неповні — це такі речення, у яких
пропущений будь-який член речення, що можна виявити з контексту: Ранні пташки
росу п’ють, а пізні — сльози ллють (Нар. творчість). У реченні Сльози ллють
пропущено підмет пташки.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі
практичної роботи, удосконалення мовленнєвих і пунктуаційних умінь з теми
Дослідження-зіставлення
Розглянути схему і скласти зв’язну
розповідь про те, чим речення відрізняється від словосполучення.
Робота з підручником
Виконати вправу 54 с. 28.
Культура мовлення
Перегдяд відеофрагменту з олександром авраменком
Відредагувати подані словосполучення
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа мікрофон
VIII. Домашнє завдання
Опрацювати
параграф 4. С. 25
Виконати
вправу 55. С. 29.
Здійснити пошукову роботу в мережі Інтернет або в
бібліотеці та підготувати повідомлення про відому постать, яка бере
безпосередню участь у творенні історії сьогодення. Використати різні за
структурою і метою висловлювання речення.


Коментарі
Дописати коментар